Pomoc

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Komunikacja miejska i kolejowa

Jak długo trwa kasowanie biletu?

Średnio ok. 5 sekund. Bilet ważny jest z chwilą jego skasowania.

Czy można skasować więcej niż 1 bilet za pomocą aplikacji?

Jeżeli podróżujesz z innymi osobami, możesz opłacić dla nich przejazd, zmieniając ilość biletów i klikając „Skasuj bilet”. W razie kontroli okaż wszystkie skasowane bilety.

Czy za bilet elektroniczny mogę płacić mniej niż za papierowy?

Zgodnie z decyzjami przewoźników w Metropolii GZM (ZTM) oraz MZKZG (Trójmiasto) ceny biletów elektronicznych są niższe od papierowych. Aktualne cenniki znajdziesz w naszej aplikacji i na stronach przewoźników.

Co stanie się, jeżeli po skasowaniu biletu w moim telefonie wyczerpie się bateria?

W takiej sytuacji kontroler jest zobowiązany stwierdzić brak ważnego biletu. Możesz odwołać się od nałożonej kary, okazując wydruk biletu w dziale reklamacji danego organizatora lub przewoźnika. W tym celu zaloguj się do Portalu Użytkownika, odszukaj sporny bilet (w zakładce Historia biletów) i wydrukuj go. Dane na wydruku zostaną porównane z danymi w systemie. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, kara zostanie anulowana.

UWAGA: Nie dotyczy to pasażerów Komunikacji Miejskiej w Krakowie: na podstawie Uchwały Rady Miasta Krakowa nr XXX/375/07 z dnia 05 grudnia 2007r, wraz późniejszymi zmianami – załącznik nr 3 §3 pkt7/3b: „za nieważny uznaje się bilet nabyty poprzez inne formy płatności zaakceptowane przez organizatora usług przewozowych komunikacji miejskiej: b) nabyty po wezwaniu do okazania lub okazany po przeprowadzonej kontroli biletów.”

UWAGA: Nie dotyczy to pasażerów Komunikacji Miejskiej w Warszawie: na podstawie Regulaminu przewozu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m. st. Warszawie (podstawa prawna: Uchwała Nr XLVII/1273/2012 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 22 listopada 2012 r), § 25 pkt. 1 „W przypadku stwierdzenia braku odpowiedniego ważnego biletu lub braku ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu, kontroler biletów pobiera właściwą należność za przewóz i opłatę dodatkową albo wystawia wezwanie do zapłaty.”

UWAGA: Nie dotyczy to pasażerów Komunikacji Miejskiej w Łodzi: zgodnie z § 9 ust.1 Przepisów taryfowych w lokalnym transporcie zbiorowym miasta Łodzi, opłata dodatkowa może być anulowana tylko w przypadku przedstawienia ważnego w czasie kontroli biletu długookresowego imiennego, czyli Migawki. Bilet czasowy zakupiony w aplikacji na telefon nie spełnia tego kryterium.

Dlaczego moje konto zostało zablokowane przy zakupie biletu?

W aplikacji występują ograniczenia czasowe na zakup biletu, które wynikają z wymogów poszczególnych przewoźników.

W czasie kasowania biletu pojawił się błąd. Nie wyświetlił się bilet i nie wiem, czy operacja się powiodła. Czy muszę skasować go ponownie?

Sprawdź historię biletów (czy bilet nie został jednak przesłany). Jeśli nie ma go na liście, odśwież historię biletów. Jeśli biletu wciąż nie ma na liście, zakup go ponownie i zgłoś problem do Biura Obsługi Klienta moBiLET. Jeśli opłata za bilet została już pobrana, ale faktycznie nie został on dostarczony do użytkownika, wówczas zostanie on wycofany z systemu. Środki za jego zakup zostaną też zwrócone na Twoje konto.

Jak wygląda kontrola zakupionego biletu?

Kontrola biletu elektronicznego odbywa się podobnie, jak kontrola papierowego biletu. W trakcie kontroli okaż wszystkie trzy ekrany elektronicznego biletu, a kontroler sam zweryfikuje, czy masz oryginalny i ważny bilet. Nie musisz przekazywać mu telefonu do ręki.

Utrata biletu miesięcznego

Jeśli utraciłeś bilet lub zmieniłeś smartfona, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta moBiLET.

Reklamacja: Z powodu problemów technicznych z aplikacją nie mogłem skasować biletu i dostałem „mandat”. Co mam zrobić?

Przygotuj i złóż odwołanie w dziale reklamacji danego organizatora lub przewoźnika. Przypominamy jednak, że brak możliwości zakupu biletu w aplikacji nie zwalnia z obowiązku posiadania ważnego biletu na przejazd. Trzeba zakupić wówczas papierowy bilet.

Dlaczego na liście miast nie ma Gdyni? Gdzie komunikacja miejska w Bytomiu, Gliwicach czy Katowicach?

W niektórych przypadkach (np. większej liczby miast obsługiwanych przez przewoźnika) na liście miast wyświetlane są dane przewoźników lub inne nazwy ustalone z przewoźnikami. W przypadku Trójmiasta jest to MZKZG (Trójmiasto), a Górnego Śląska – Metropolia GZM (ZTM).

Płatne parkowanie

Parkowałem tylko kilka minut. Dlaczego system naliczył mi więcej czasu, mimo że poprawnie wybrałem początek i koniec czasu parkowania?

System rozlicza rzeczywisty czas postoju z dokładnością do 1 minuty. Uwzględnia też jednak minimalne stawki za parkowanie ustalane przez władze danego miasta.

Czy mogę podać więcej niż jeden numer rejestracyjny pojazdu?

Tak. Możesz podać dowolną liczbę numerów rejestracyjnych. Kliknij „Płatne parkowanie” i dodaj (+) numer rejestracyjny pojazdu. Przed rozpoczęciem parkowania, wybierz numer rejestracyjny pojazdu, dla którego chcesz opłacić usługę. Nie możesz jednak wnosić opłaty dla kilku pojazdów w tym samym czasie.

W jaki sposób kontroler sprawdzi, czy zapłaciłem za postój?

Kontroler zdalnie sprawdza status pojazdu w systemie. Identyfikuje go po numerze rejestracyjnym.

Skąd kontroler wie, że korzystam z usługi moBiLET – jak mogę oznaczyć pojazd?

Pobierz w biurze obsługi strefy parkowania (SPP) bezpłatną naklejkę „Parkuję z moBiLET”. Umieść ją na przedniej szybie pojazdu (np. obok naklejki rejestracyjnej). Możesz również pobrać winietę z naszej strony [winieta moBiLET+] i wydrukować. W ostateczności zostaw w samochodzie odręcznie napisaną kartkę o treści „Parkuję z moBiLET”.

Reklamacja: Niesłusznie otrzymałem „mandat”. Gdzie mam to zgłosić?

W przypadku niesłusznego wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej (tzw. mandatu parkingowego), złóż reklamację w odpowiednim biurze obsługi strefy płatnego parkowania. W razie potrzeby zarządca SPP skontaktuje się z nami, by wyjaśnić daną sytuację.

Nie mogę opłacić postoju w SPP w niedzielę. Dlaczego strefa z mojego miasta nie wyświetla się na liście?

Chcąc zakupić bilet parkingowy w niedzielę (lub w inny dzień, gdy nie są pobierane opłaty w SPP), otrzymasz komunikat o braku opłat w danym dniu. W przypadku miast, w których są dostępne też parkingi prywatne, cennik SPP nie wyświetla się na liście w dni, gdy opłaty nie są pobierane w SPP. Podobne komunikaty otrzymasz poza godzinami funkcjonowania SPP.

Nie wiedziałem jak długo potrwa postój. Wybrałem bilet ‘bez limitu’, opłaciłem go BLIKIEM albo kartą płatniczą i zakończyłem go po ok. 2h. Kiedy otrzymam zwrot niewykorzystanych środków?

Płacąc za parkowanie BLIKIEM albo kartą płatniczą otrzymasz zwrot niewykorzystanych środków w ciągu 1-3 dni. Zakup biletu ‘bez limitu’ wymaga zabezpieczenia środków na całodniowy postój. Jeżeli kończysz parkowanie wcześniej, płacisz tylko i wyłącznie za faktyczny czas postoju.

Rejestracja i instalacja

Jakie wymagania musi spełniać mój telefon?

Jedynym wymogiem, spełnianym przez niemal wszystkie telefony na rynku, jest możliwość korzystania z transferu danych/połączenia z Internetem.

Jak pobrać i zainstalować aplikację moBiLET?

Możesz zarejestrować się na dwa sposoby:

1. Pobierz aplikację ze sklepu Google Play, HUAWEI AppGallery lub App Store. Wyszukaj „moBiLET” i zainstaluj go na Twoim urządzeniu. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji skorzystaj z opcji „Rejestracja”. Podaj numer telefonu adres e-mail oraz ustaw hasło.

2. Skorzystaj z opcji „Zarejestruj się”, która jest dostępna na naszej stronie www lub na Portalu Użytkownika. Podaj swój numer telefonu, adres e-mail oraz hasło. Po rejestracji za pośrednictwem Portalu Użytkownika pobierz aplikację z zakładki „Pobierz aplikację” lub bezpośrednio w sklepie Google Play, HUAWEI AppGallery lub App Store.

Portal Użytkownika

Czym jest Portal, a czym Konto Użytkownika w systemie moBILET?

Portal Użytkownika daje pełny wgląd w operacje dokonywane za pośrednictwem Systemu moBiLET na Koncie Użytkownika. Na naszym portalu możesz sprawdzić kupione bilety i automatycznie generowane zestawienia miesięczne. Możesz przygotować też własne zestawienia, a w razie potrzeby wydrukować potrzebne dokumenty. Portal służy też do konfiguracji ustawień Konta Użytkownika, takich jak aktualizacja danych osobowych czy zmiana numeru telefonu.

Jak zablokować / odblokować Konto Użytkownika?

Konto Użytkownika możesz zablokować lub odblokować na dwa sposoby:

1. Zaloguj się do Portalu Użytkownika i wybierz w menu „Blokada konta” przycisk – ZABLOKUJ KONTO.

2. Zadzwoń lub wyślij e-mail do Biura Obsługi Klienta moBiLET.

Jak usunąć Konto Użytkownika, czyli zrezygnować z usługi moBiLET?

Konto Użytkownika możesz usunąć na dwa sposoby:

1. Zaloguj się do Portalu Użytkownika i wybierz w menu „Blokada konta” przycisk – USUŃ KONTO

2. Wyślij e-mail do Biura Obsługi Klienta moBiLET.

UWAGA: Raz usunięte Konto Użytkownika nie może być aktywowane ponownie. Możesz założyć nowe Konto Użytkownika z tym samym numerem telefonu. Jeśli na Koncie pozostały niewykorzystane środki, wypełnij Druk Rezygnacji i wyślij go na adres Biura Obsługi Klienta moBiLET lub skontaktuj się bezpośrednio z konsultantami moBiLET.

Nie pamiętam hasła

Aby ustawić nowe hasło, na ekranie logowania wybierz opcję „NIE PAMIĘTAM HASŁA”. Postępuj zgodnie z instrukcjami.

System poprosi Cię o podanie adresu e-mail lub numeru telefonu, dla którego zarejestrowałeś Konto Użytkownika oraz o przepisanie kodu z obrazka. Jeśli podany numer będzie prawidłowy, otrzymasz SMS z jednorazowym kodem (ważnym przez 15 min.) do ustawienia nowego hasła. Przepisz otrzymany kod i podaj nowe hasło.

Rozliczenia

W jaki sposób mogę doładować konto prepaid moBiLET?

Do wyboru masz dwie formy doładowania konta prepaid moBiLET – szybkie oraz tradycyjne.

1. Szybkie zasilenie jest realizowane za pośrednictwem serwisu Przelewy24 lub PayU i jest dostępne: bezpośrednio w aplikacji, na stronie głównej mobilet.pl (przycisk „Doładowania”) oraz na Portalu Użytkownika. Wpłacone przez Ciebie środki natychmiast są dostępne na Twoim Koncie prepaid.

2. Standardowe zasilenie to przelew na indywidualny rachunek rozliczeniowy. Numer rachunku i dane do przelewu są widoczne w Portalu Użytkownika (zakładka „Zasilenie konta”). Pamiętaj jednak, że standardowe zasilenie, jest zwykłym przelewem bankowym, który może trwać do kilku dni roboczych.

Jakie są inne metody płatności za bilety?

Oprócz konta prepaid, możesz zdecydować się na płatność kartą (podpiętą do systemu moBiLET), BLIKiem, a także rozliczać się w rachunku za telefon. Do Twojej dyspozycji jest też możliwość płacenia z konta grupowego.

Czy pobieracie jakieś opłaty dodatkowe lub prowizje podczas korzystania z aplikacji moBiLET?

Nie. System moBiLET jest całkowicie wolny od opłat i prowizji. Wyjątek stanowią jedynie: Strefa Płatnego Parkowania w Krakowie, Strefa Płatnego Parkowania w Szczecinie (w których doliczana jest prowizja w wysokości 1,7%) oraz metoda płatności „Płać z komórką”. W przypadku drugiej usługi prowizja wyświetla się przed dokonaniem płatności za bilety.

Jaką kwotę należy wpłacić, czy są jakieś limity?

Możesz zasilić swoje konto dowolną kwotę. Nie musisz zasilać go cyklicznie. Od Ciebie zależy jak często będziesz korzystał z aplikacji i jak ją wykorzystasz.

Dlaczego nie widzę stanu konta?

Stan konta, który wyświetla się w aplikacji to stan konta prepaid albo stan konta grupowego. Sprawdź w ustawieniach, czy wybrałeś źródło płatności -> konto prepaid. Jeśli tak, odśwież stan konta (strzałka odświeżania na pulpicie). Jeśli korzystasz z karty, płatności BLIK czy metody płatności „Płać z komórką”, nie zobaczysz stanu konta na pulpicie. Jeśli wciąż masz trudności, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta moBiLET.

Czy mogę odzyskać wpłacone środki?

Tak. Wszystkie niewykorzystane środki pieniężne możesz odzyskać bez żadnej prowizji. Aby to zrobić, prześlij mailem dyspozycję zwrotu na adres Biura Obsługi Klienta moBiLET. Podaj swoje dane i numer konta bankowego.
Z zasady środki są zwracane na numer konta, z którego zostały ostatnio wpłacone. Ponadto adres e-mail, z którego wyślesz dyspozycję, musi odpowiadać adresowi podanemu przy rejestracji w systemie moBiLET. Wszelkie inne przypadki są traktowane indywidualnie i podlegają weryfikacji przez pracowników moBiLET.

Czy mogę otrzymać fakturę za bilety komunikacji miejskiej?

Tak. Automatyczne generowanie faktur możesz aktywować w Portalu Użytkownika, w zakładce „Faktury”. Aby aktywować usługę, uzupełnij dane niezbędne do wystawienia faktury VAT (w zakładce „Dane użytkownika”), zaznacz opcję „Włącz automatyczne generowanie faktur” i zapisz zmiany. Faktury generowane są między 3-5 dniem roboczym następnego miesiąca rozliczeniowego.

Czy mogę otrzymać fakturę za parkowanie?

Strefa Płatnego Parkowania
Zgodnie z ustawą z 21.03.1985 r. o drogach publicznych – art. 13 ust. 1 pkt. 1 opłaty drogowe nie są wynagrodzeniem za świadczoną usługę, ale opłatą stanowiącą dochód publiczny. Dlatego postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w wyznaczonych trybem administracyjnym strefach parkowania nie jest odpłatnym świadczeniem usług parkingowych i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT). W związku z powyższym nie wystawia się faktur VAT za wykupione bilety parkingowe.
Możesz natomiast wydrukować z Portalu Użytkownika potrzebne bilety parkingowe i potraktować je tak samo jak papierowe bilety z parkomatu lub od inkasenta. Bilety elektroniczne zawierają te same informacje co tradycyjne bilety parkingowe.

Parking prywatny
Aby otrzymać fakturę za postój na parkingu prywatnym, prześlij na adres biuro@mobilet.pl rachunek zbiorczy oraz dane firmy.

„Wyrażam zgodę na fakturowanie elektroniczne, w tym przesyłanie i udostępnianie faktur VAT w formie elektronicznej, przez „Mobile Traffic Data Sp. z o.o.” zgodnie z przepisami ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) oraz aktów do niej wykonawczych, dokumentów związanych z dostawą towarów i świadczeniem usług (w szczególności faktur, faktur korygujących, duplikatów faktur, not korygujących)."

Chcę korzystać z BLIKa z innego banku. Jak to zrobić?

Poszukaj ‘ustawień BLIK’ w ustawieniach Twojego banku. Zwykle znajdują się tam informacje o zaufanych aplikacjach (lub po prostu „zaufanych”). Usuń moBiLET z listy zaufanych aplikacji. Aktywuj ponownie płatność BLIKiem.

Sprawy techniczne

Jak pobrać najnowszą wersję aplikacji moBiLET?

Pobierz aktualizację ze sklepu Google Play, HUAWEI AppGallery lub App Store. W niektórych przypadkach do poprawnego działania nowej wersji niezbędne może okazać się usunięcie starej aplikacji i pobranie nowej.

Aplikacja na telefonie zablokowała się i nie mogę kupić biletu – komunikat „Użytkownik został zablokowany”.

Może to oznaczać trzy powody:

1. Trzykrotne błędne wpisanie hasła;

2. Uruchomienie aplikacji na dwóch urządzeniach w tym samym czasie;

3. Czterokrotne przekroczenie czasu na zakup biletu.

Aby odblokować konto, poczekaj wskazaną w komunikacje ilość czasu lub skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta moBiLET. Możesz odblokować też konto na Portalu Użytkownika za pomocą opcji „Nie pamiętam hasła”.

Inne ważne pytania o moBiLET

Dlaczego w moBiLET nie ma mojego miasta / przewoźnika / parkingu?

Dokładamy wszelkich starań, by nasza aplikacja była dostępna w coraz większej liczbie lokalizacji. Wprowadzenie jej np. w danej Strefie Płatnego Parkowania zależy jednak od pozytywnej decyzji operatora lub zarządcy dróg, a w przypadku komunikacji – od przewoźnika czy władz samorządowych.

Czy ta sama aplikacja moBiLET obsługuje wszystkie miasta?

Tak. Użytkownik może korzystać z naszej aplikacji w ponad 100 miastach w Polsce. Po wyborze miasta (parkowanie) / przewoźnika (KM) z listy aplikacja zaktualizuje odpowiednie taryfy i stawki opłat.

Skradziono mi telefon lub go zgubiłem – co mam zrobić?

Zaloguj się do Portalu Użytkownika i w zakładce „Blokada konta” wybierz opcję „Zablokuj konto”. Możesz również skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta moBiLET i poprosić o zablokowanie konta. Jeśli odnajdziesz swój telefon, odblokuj konto i korzystaj z niego dalej. Jeśli zainstalujesz aplikację na nowym telefonie, konto na starym telefonie zostanie automatycznie zablokowane, tak by nikt nie mógł z niego skorzystać.

Zmieniłem model telefonu. Czy nadal mogę korzystać z usługi?

Tak. Należy pobrać aplikację na nowe urządzenie bezpośrednio ze sklepu Google Play, HUAWEI AppGallery lub App Store. Następnie zalogować się dotychczasowymi danymi.

Czy jeśli będę miał zainstalowaną aplikację moBiLET na dwóch urządzeniach to wszystko zadziała?

Istnieje możliwość zainstalowania aplikacji na drugim urządzeniu, jednak podczas logowania drugiego użytkownika, poprzedni użytkownik jest wylogowywany. System uniemożliwia logowanie się z dwóch urządzeń w tym samym czasie. Prawidłowe logowanie jest możliwe w przypadku wylogowania się z nieużywanego urządzenia.

Bądźmy w kontakcie

Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie? Dalej szukasz rozwiązania problemu? Sprawdź nasze odpowiedzi na portalu Google Play.
Skorzystaj też z pomocy konsultantów moBiLET. Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy, mailowo lub telefonicznie.

 

Dane kontaktowe

Infolinia moBiLET:

   

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-20:00
Możesz również napisać do nas na adres pomoc@mobilet.pl

 
Zgoda na przetwarzanie danych

Na podstawie art. 6 ust 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679/UE z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz. UE L 119, s. 1) oświadczam że wyrażam zgodę na przetwarzanie oraz udostępnianie moich danych osobowych, zawartych w powyższym formularzu w celu realizacji zadań zgodnych z umową na świadczenie usługi płatności mobilnych w systemie moBiLET przez spółkę Mobile Traffic DATA Sp. z o.o. wchodzącą w skład Grupy Stadtraum.

Nowe możliwości na wyciągnięcie ręki

24h / 7 dni w tygodniu

Dołącz do moBiLET +